تبلیغات
برکه معرفت - ارتداد در ادیان زرتشت، یهودیت، مسیحیت‌ و اسلام
"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

بحث حکم مرتد از بحث‌های روز است. آیا حکم مرتد با آزادی عقیده و لااکراه فی الدین منافات ندارد؟ دانشمندان اسلامی به این موضوع پرداخته‌اند. در اینجا چکیده کوتاهی از یکی از مقالات می‌آورم دوستانی که علاقه دارند می‌توانند به اصل مقاله مراجعه کنند.

ارتداد در یهودیت، مسیحیت، اسلام و زرتشت حكم اعدام را دارد. در مورد حكم ارتداد در اسلام اقوال مختلفی وجود دارد. نكته ای كه باید در نظر داشت این است كه در قرآن كریم حكم ارتداد نیامده است برخلاف كتاب مقدس كه حكم مرتد (قتل) آمده است (نگاه کنید به: سفر تثنیه، فصل 17، آیه 2 ـ 5؛ فصل 13، آیه 6 ـ 16؛ رساله پولس، 6). در قرآن كریم راه توبه برای مرتد باز است. اما خوب روایاتی كه می گوید مرتد را بكشید، چگونه می‌شود توجیه كرد؟‌ در پاسخ باید دانست كه ارتداد در عصر پیامبر یك روش مبارزه با اصل دین و از بین بردن ایمان مسلمانان بوده است و حكم قتل مرتد مربوط به این گروه است پس با آزادی عقیده منافاتی ندارد.  در ثانی حكم ارتداد یك حكم حكومتی است و تعزیر است كه تشخیص آن به عهده حاكم است نه «حد» كه همیشه باید باشد. در ارتداد حاكم باید شرایطی كه موجب شده است شخص مرتد شود، را در نظر بگیرد و این امکان دارد که در حکم تخفیف دهد.

در تثنیه باب 17 آمده است:

2   اگر در میان‌ تو، در یکی‌ از دروازه‌هایت‌ که‌ یهُوَه‌ خدایت‌ به‌ تو می‌دهد، مرد یا زنی‌ پیدا شود که‌ در نظر یهُوَه‌، خدایت‌، کار ناشایسته‌ نموده‌، از عهد او تجاوز کند،

 3   و رفته‌ خدایان‌ غیر را عبادت‌ کرده‌، سجده‌ نماید، خواه‌ آفتاب‌ یا ماه‌ یا هر یک‌ از جنود آسمان‌ که‌ من‌ امر نفرموده‌ام‌،

 4   و از آن‌ اطلاع‌ یافته‌، بشنوی‌، پس‌ نیکو تفحص‌ کن‌؛ و اینک‌ اگر راست‌ و یقین‌ باشد که‌ این‌ رجاست‌ در اسرائیل‌ واقع‌ شده‌ است‌.

 5   آنگاه‌ آن‌ مرد یا زن‌ را که‌ این‌ کار بد را در دروازه‌هایت‌ کرده‌ است‌، بیرون‌ آور، و آن‌ مرد یا زن‌ را با سنگها سنگسار کن‌ تا بمیرند.

در تثنیه فصل 13 آمده است:‌

6   و اگر برادرت‌ که‌ پسر مادرت‌ باشد یا پسر یا دختر تو یا زن‌ هم‌آغوش‌ تو یا رفیقت‌ که‌ مثل‌ جان‌ تو باشد، تو را در خفا اغوا کند، و گوید که‌ برویم‌ و خدایان‌ غیر را که‌ تو و پدران‌ تو نشناختید عبادت‌ نماییم‌،

 7   از خدایان‌ امت‌هایی‌ که‌ به‌ اطراف‌ شما می‌باشند، خواه‌ به‌ تو نزدیک‌ و خواه‌ از تو دور باشند، از اقصای‌ زمین‌ تا اقصای‌ دیگر آن‌،

 8   او را قبول‌ مکن‌ و او را گوش‌ مده‌، و چشم‌ تو بر وی‌ رحم‌ نکند و بر او شفقت‌ منما و او را پنهان‌ مکن‌.

 9   البته‌ او را به‌ قتل‌ رسان‌، دست‌ تو اول‌ به‌ قتل‌ او دراز شود و بعد دست‌ تمامی‌ قوم‌.

 10   و او را به‌ سنگ‌ سنگسار نما تا بمیرد، چونکه‌ می‌خواست‌ تو را از یهُوَه‌، خدایت‌، که‌ تو را از زمین‌ مصر از خانه‌ بندگی‌ بیرون‌ آورد، منحرف‌ سازد.

 11   و جمیع‌ اسرائیلیان‌ چون‌ بشنوند، خواهند ترسید و بار دیگر چنین‌ امر زشت‌ را در میان‌ شما مرتکب‌ نخواهند شد.

 12   اگر درباره‌ یکی‌ از شهرهایی‌ که‌ یهُوَه‌ خدایت‌ به‌ تو به‌ جهت‌ سکونت‌ می‌دهد خبر یابی‌،

 13   که‌ بعضی‌ پسران‌ بلّیعال‌ از میان‌ تو بیرون‌ رفته‌، ساکنان‌ شهر خود را منحرف‌ ساخته‌، گفته‌اند برویم‌ و خدایان‌ غیر را که‌ نشناخته‌اید، عبادت‌ نماییم‌،

 14   آنگاه‌ تفحص‌ و تجسس‌ نموده‌، نیکو استفسار نما. و اینک‌ اگر این‌ امر، صحیح‌ و یقین‌ باشد که‌ این‌ رجاست‌ در میان‌ تو معمول‌ شده‌ است‌،

 15   البته‌ ساکنان‌ آن‌ شهر را به‌ دم‌ شمشیر بکُش‌ و آن‌ را با هرچه‌ در آن‌ است‌ و بهایمش‌ را به‌ دم‌ شمشیر هلاک‌ نما.

 16   و همه‌ غنیمت‌ آن‌ را درمیان‌ کوچه‌اش‌ جمع‌ کن‌ و شهر را با تمامی‌ غنیمتش‌ برای‌ یهُوَه‌ خدایت‌ به‌ آتش‌ بالکلّ بسوزان‌، و آن‌ تا به‌ ابد تلّی‌ خواهد بود و بار دیگر بنا نخواهد شد.

کتاب دوم تواریخ، باب ۱۵، آیه ۱۳:

و هر کسی که یهوه خدای اسرائیل (دقت کنید نمی گوید خدای مردم، می گوید خدای اسرائیل) را طلب ننماید، خواه صغیر باشد خواه بالغ، خواه مرد و خواه زن، باید کشته شود!

عیسی (ع) نیز گفته است كه :

گمان مکنید که من آمده ام تا تورات یا صحف انبیاء را باطل سازم، من نیامده ام تا آنها را باطل کنم بلکه آمده ام آنها را اجرا کنم. زیرا تا آسمان و زمین زایل نشود همزه یا نقطه از تورات هرگز زایل تخواهد شد تا همه (قوانین و دستورات) انجام شود. (انجیل متی، باب ۵ ، آیه ۱۷ و ۱۸)

اما رفتار كلیسا حتی با مخالفین خود كه مسیحی بوده‌اند،‌ بسیار وحشتناك است. جستجوی كلماتی چون «دادگاه تفتیش عقاید» و «انگیزاسیون» در اینترنت شما را به منابعی راهنمایی می‌کند که جالب است و این ضرب المثل فارسی را یاد می‌آورد که «آبکش به آفتابه می‌گوید دو سوراخی!»

در این وبلاگ نیز چند پست راجع به همین مطلب قرار داده شده است.

 

برچسب ها: ارتداد، ‌ آزادی عقیده،
مطالب مرتبط: دادگاه‌های تفتیش عقاید در مسیحیت، برخورد کلیسا با مخالفین خود، انتقادات یک کاتولیک به کلیسا،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 4 تیر 1391 | توسط : احمد | نظرات()